Chanserv Genel Komutları - Seviyo.NET Forum
Seviyo.NET Forum

sohbet

Go Back   Seviyo.NET Forum > Seviyo.Net ~Yonetimi~ > Seviyo.Net Yonetimi > ChanServ Komutları


Kullanıcı Tag Listesi


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
Chanserv Genel Komutları
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
34
Önceki Konu
önceki Konu

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-03-2021, 01:26 PM   #1
Forum Sorumlusu (Prenses Mod)
Avatar Yok
Üye No: 555
Üyelik tarihi: Dec 2020
Üye Grubu: Super Mod.
Mesajlar: 12
Konular: 13
Yaş: 29
Şube: İstanbul Avrupa Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  none
Tuttuğu Takım:

Level: 2 [♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 31
Güç: 4 / 42
Tecrübe: 25%

Teşekkürler: 0
3 Mesajına 4 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 1001
REP Puanı : 100000
REP Seviyesi : sunshine has a reputation beyond reputesunshine has a reputation beyond reputesunshine has a reputation beyond reputesunshine has a reputation beyond reputesunshine has a reputation beyond reputesunshine has a reputation beyond reputesunshine has a reputation beyond reputesunshine has a reputation beyond reputesunshine has a reputation beyond reputesunshine has a reputation beyond reputesunshine has a reputation beyond repute
Exclamation Chanserv Genel Komutları

Tanım : Chanserv isminden de anlaşılacağı gibi, (kanal kelimesinin ingilizce karşılığı channel kelimesidir.) kanallarla ilgili işlemleri yaptığımız servistir. /chanserv help komutuyla bu servisle ilgili genel bilgilere ulaşabiliriz.

Chanserv de kullandığımız komutları ve onlarla ilgili kısa bilgiler almak için /chanserv help commands komutunu uygulayabiliriz. Bunlar :

Register, Identify, Sendpass, Drop, Set, Unset, Info, Access, Levels, Op, Deop, Voice, Devoice, Halfop, Dehalfop, Protect, Deprotect, Invite, Unban, Kick, Topic, Clear, Status, Getaccess, Akick komutlarıdır.

Bu komutlardan herhangi biri ile ilgili detaylı bilgi almak için ; /chanserv help komutadı yapabiliriz.

Örnek : /chanserv help sendpass

Şimdi bu komutlardan bahsedelim. (Set, unset, akick, levels, access, clear ayrıca konu olarak anlatılacağı için burada değinmeyeceğiz.)

Register : Bir kanalı kaydetmek için bu komutu kullanırız. Bu komutu kullanabilmemiz için nick kayıt işlemimizim tamamlanmış olması ve kanalda operator (@) konumunda olmalıyız.

Kaydedeceğimiz kanal ;

1-) Kayıtsız olmalı

2-) İlk giren biz olmalıyız ki op (@) olalım

3-) Yasaklanmamış olmalı

4-) CHANNELLEN=32, en fazla 32 hane olmalıdır.

5-) Türkçe karakterle başlayacaksa Ş,Ç gibi listelemede çıkmayacağını hatırlatalım.

Kullanımı : /chanserv register #kanal şifre Açıklama

Buradaki açıklama (Description), kanalla ilgili genel bir açıklama niteliğindedir. Şifre de nick şifremizden farklı, kanalın bütün erişimine sahip olabileceğimiz şifredir ve bu nedenle dikkatli seçilmelidir.

Örnek : /chanserv register #Sohbet 13ed6W Merhaba..

Bu komutu uyguladığımda *** ChanServ mod değiştirdi:+r mesajı kanala gelecek ve kanalın kayıt işlemi tamamlanacaktır. Yazdığımız açıklama da kanal infosunda görünecektir.

Ek Bilgi : Irc'de ilk kaydedilen #Sohbet kanalıdır.

Identify : Bu komutla kanalımıza kendimizi founder (kanal sahibi) olarak tanıtabiliriz. Yani bu komutla kanal şifresini girebiliriz ve kanaldaki bütün yetkilere sahip oluruz.

Kullanımı : /chanserv identify #kanal şifre

Örnek : /chanserv identify #Sohbet 13ed6W

Komutunu uyguladığımda, kanal founderi olmasam bile kanalın bütün erişimine sahip olabilirim.

Ek Bilgi : Komutu kullanabilmemiz için nickimizin kayıtlı olmasına gerek yoktur. Ancak bu şekilde kullanımı işlevsizdir.

[15:28:20] *** Artık Nickiniz Minst
-
[15:28:27] -ChanServ- Sifre kabul edildi : #Sohbet kanalina en yuksek duzeyde erisim kazandiniz.

Ancak kanal için herhangi bir yetkim söz konusu değildir, kayıtsız Minst nickiyle.


Sendpass : Kanalımızın şifresini nickimizin kayıtlı olduğu mail adresine bu seçenekle gönderebiliriz. Nickservdeki sendpass komutunun aksine bu komut sadece kanal founderi tarafından nick status değeri 3 olduğunda kullanılabilir.

Kullanımı : /chanserv sendpass #kanal

Drop : Kanalımızın kaydını bu komutla silebiliriz. Kanal kaydını silmek için founder olmamız gerekmez, kanalın şifresini girmiş olmamız yeterlidir.

Kullanımı : /chanserv drop #kanal

Örnek : Şifresi 13ed6W olan #Sohbet kanalının kaydını silmek istiyorum.

Çözüm : //chanserv identify #Sohbet 13ed6W | chanserv drop #Sohbet

Info : Bir kanal hakkında bilgi edinmek için info komutunu kullanırız.

Kullanımı1 : /chanserv info #kanal

Bu komutla; kanal sahibini, kanalın açıklaması, kayıt zamanı, online kullanıcı, kullanıcı rekoru... gibi bilgileri görebiliriz. Kanal sahibi bu bilgilerin bazılarını gizleyebilir.

Kullanımı2 : /chanserv info #kanal all

Bu 2. komutu kanal sahibi kullanabilir ve ek olarak successor (yedek founder) ve kanal giriş mesajı (entrymsg) bilgilerini de görebilir.

Örnek : Sahibi olduğum #Sohbet kanalının yedek founderini görmek istiyorum.

Çözüm : /chanserv info #Sohbet all

Op : Belirtilen nicke ya da nick belirtmiyorsak kendimize, kanalda bu komutla op verebiliriz. Standart ayarlardaki bir kanalda bu komutu 50 ve üzeri level erişime sahip kişiler kullanabilir.

Kullanımı1 : /chanserv op #kanal nick

Örnek : /chanserv op #Sohbet Arp

Bu komutu uyguladığımda chanserv, Arp nickine op verir.

Örnek : /chanserv op #Sohbet

Nick yazmadan uygulandığında da chanserv komutu kullanana op verir.

Deop : Belirtilen nickin ya da kendimizin op'unun chanserv tarafından alınmasını sağlar, standart levels ayarlı bir kanalda 50 ve üzeri levels sahibi kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Kullanımı1 : /chanserv deop #kanal nick

Kullanımı2 : /chanserv deop #kanal

Voice - Devoice : Belirtilen nicke kanalda chanserv tarafından voice (+)verilmesini(voice) / alınmasını (devoice) sağlar, standart levels ayarlı bir kanalda 30 ve üzeri level sahibi kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Kullanımı1 : /chanserv voice #kanal nick

Kullanımı2 : /chanserv devoice #kanal nick


Halfop - Dehalfop : Belirtilen nicke halfoperatör (yardımcı operatör) yetkisi vermeye (halfop %) ya da bu yetkiyi almaya (dehalfop) yarar. 40 ve üstü level sahibi kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Kullanımı1 : /chanserv halfop #kanal

Kullanımı2: /chanserv dehalfop #kanal

Nick yazmadığımızda komutu uygulayan için çalışacağını hatırlatalım.

Protect - Deprotect : Nick koruma modu olan +a nın chanserv tarafından belirtilen kullanıcıya verilmesi (protect) ya da bu korumanın alınmasını (deprotect) bu seçeneklerle yapabiliriz. Protect sahibi kullanıcı kanaldaki bir çok kısıtlamadan etkilenmez. +m de konuşabilir, +N de nick değişebilir, +b den etkilenmez,chanserv kick komutu ile atılamaz gibi..Bu komutları standart levels ayarlı bir kanalda 100 ve üstü level sahibi kullanıcılar kullanabilir.

Kullanımı1 : /chanserv protect #kanal nick

Kullanımı2 : /chanserv deprotect #kanal nick

Invite : Chanserv'in bizi bir kanala davet etmesini bu seçenekle sağlarız. Standart levels ayarlı bir kanalda bu komutu 50 ve üstü levels sahibi kullanıcılar kullanabilir.

Kullanımı : /chanserv invite #kanal

Örnek : Kendimi #Sohbet kanalına davet ettirmek istiyorum

Çözüm : /chanserv invite #Sohbet

Ek Bilgi : Invite komutu çok kullanışlıdır, +i modunda bir kanala girebileceğimiz gibi kullanıcı limiti dolmuş bir kanala da bu komutla girebiliriz. Benzer şekilde +k modundaki şifreli bir kanala da invite ile şifreyi girmeden girebiliriz.

Not : Eğer birini bir kanala davet etmek istiyorsak, /invite nick #kanal
komutunu uygulamalıyız. Chanserv invite komutuyla sadece kendimizi davet ettirebiliriz.

Unban : Nick!*@* şeklinde (*!*@*, şeklindeki bir banda da işe yarayacaktır.) nickimizin banlandığı bir kanaldaki banlarımızın chanserv tarafından kaldırılmasını ve kanala giriş yapabilmemizi sağlar. Standart levels ayarlı bir kanalda bu komutu 50 level ve üstü erişime sahip kullanıcılar kullanabilir.

Kullanımı : /chanserv unban #kanal

Kick : Belirtilen kullanıcının, belirtilen kanaldan chanserv tarafından atılmasını sağlar. Protect sahibi (+a) ya da kanal founderi (+q) bu komutla kanaldan atılamaz. Standart levels ayarlı bir kanalda 50 level ve üstü erişim sahibi kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Kullanımı : /chanserv kick #kanal nick sebep

Ek Bilgi : /kick #kanal nick sebep bu komutla da op ya da halfop konumundaki kullanıcılar bir kullanıcıyı kanaldan atabilir. +q sahibi biri, +q sahibi başka birini ya da +a sahibi birini bu komutla atabilir, op (@) konumunda olmak şartıyla.

Topic : Kullanıcıların kanala girdiklerinde kanalda çıkacak bir karşılama mesajının chanserv tarafından yazılmasını sağlar. Kanalda topiclock özelliği aktifken bu seçenekle topic yazılabilir. 50 level ve üzeri erişime sahip kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Kullanımı : /chanserv topic #kanal mesajınız

Örnek : #Sohbet kanalına "Büyük bir dünya seyahati bile küçük bir adımla başlar." mesajını topic olarak yazmak istiyorum.

Çözüm : /chanserv topic #Sohbet "Büyük bir dünya seyahati bile küçük bir adımla başlar."

Ek Bilgi :Topiclock özelliğinin aktif olmadığı bir kanalda /topic #kanal mesajınız komutuyla da topic yazabiliriz. Tabi kanalda t modesi aktifse, kanalda en az halfop (%) konumunda olmalıyız.

Not : /topic #kanal komutuyla herhangi bir kanalın topicini görebiliriz. Bulunduğumuz bir kanal ise mesaj o kanala, bulunmadığımız bir kanal ise status penceremize gelecektir.

Status : Belirtilen nickin, belirtilen kanaldaki statüsünü yani erişim seviyesini gösterir. 100 level ve üstü erişime sahip kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Kullanımı : /chanserv status #kanal nick

Örnek : #Sohbet kanalında nickimin kaç level erişimi olduğunu görmek istiyorum.

Çözüm : /chanserv status #Sohbet Minstrel

Bu komutu uyguladığımda

[13:56:17] -ChanServ- STATUS #Sohbet Minstrel 13

mesajı status pencereme gelir. Diğer chanserv seçeneklerinden farklı olarak, status komutunda kendim için uyguluyorsam dahi nickimi yazmalıyım aksi halde

[13:58:04] -ChanServ- STATUS ? ? ERROR Syntax error

Hata mesajını alırım. Benzer şekilde o kanaldaki level'im status komutunu kullanmaya yetmiyorsa

[13:52:56] -ChanServ- STATUS #Sohbet Minstrel ERROR Permission denied

Hata mesajını alırım.

Getaccess : Bu komutla nickimizin erişim sahibi olduğu kanalları, level seviyemizi, erişimi ekleyen kullanıcının nickini ve toplamda kaç kanalda erişimimiz olduğunu görebiliriz.

Kullanımı : /chanserv getaccess

Globallist : Bu seçenekle sunucumuzdaki global kanalları listeleyebiliriz.

Kullanımı : /chanserv globallist
sunshine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

sunshine Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
!Nerden Remotesi | Ülke | Şehir | ISP Hazır ve Mini Kodlar sunshine 0 63 04-05-2021 07:31 PM
Memoserv Set Komutları MemoServ Komutları sunshine 0 52 04-03-2021 04:18 PM
Memoserv Genel Komutları MemoServ Komutları sunshine 0 40 04-03-2021 04:15 PM
Memoserv Komutları Konu Anlatımlı MemoServ Komutları sunshine 0 38 04-03-2021 04:08 PM
Helpserv Komutları Konu Anlatımlı HelpServ Komutları sunshine 0 40 04-03-2021 03:53 PM

Cevapla

Etiketler
admin komutları, chanserv komutları, irc komutları, mirc komutları


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

(View-All Konu Okunma Sayisi : 4
admin, sunshine, Xugo
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:42 AM.

Forum Yasal Uyarı

Kuruluş : 2020
SeviyoNet Forum" her hakkı saklıdır.

SeviyoNet-Forum, en iyi Mozilla Firefox ile dolaşılır.
YASAL UYARI : İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan seviyonet forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. seviyonet forum hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler, Yöneticilerimiz ile iletişime geçilmesi yada iletişim formunu doldurulması halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde seviyonet forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 RC 1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326